Get Adobe Flash player

Szybki kontakt


tel.: 062 501 75 60,
fax 062 503 30 51
tel. kom.: +48 601 795 219
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Samochód źródłem bakterii

Utrzymanie czystości w samochodzie nie jest tylko i wyłącznie zabiegiem natury estetycznej. Potwierdziły to badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców, według których brud i bałagan panujący w samochodzie wpływają niekorzystnie na zdrowie człowieka.

Badania nie kłamią

Zgodnie z najnowszymi badaniami przekazanymi przez Uniwersytet Queen Mary w Londynie na kierownicy samochodowej znajduje się 10 razy więcej zarazków, niż w publicznej toalecie! Na powierzchni około 2,5 cm kwadratowych deski toaletowej znajduje się około 80 odmian zarazków, podczas gdy na tej samej powierzchni we wnętrzu samochodu czai się ich około 700. Dzieje się tak dlatego, że pozostawiamy w samochodzie resztki pożywienia i śmieci, które stają się idealną pożywką dla bakterii.

Kierownica samochodowa nie jest jedynym miejscem, w którym rozwijają się bakterie. Drugim groźnym obszarem jest bagażnik auta, w którym naukowcy wykryli ponad 1000 zarazków na niecałe 4 cm kwadratowe powierzchni. Najczęściej występującą w samochodach bakterią jest Bacillus Cereus. Jest ona przyczyną m.in. zatruć, nudności i wymiotów. Innymi obleganymi przez bakterie miejscami są: dźwignia zmiany biegów, deska rozdzielcza i tylne siedzenia.

Większość ludzi systematycznie sprząta swoje domy, zaniedbując przy tym posiadane samochody. 10% ankietowanych wyznało, że nigdy nie sprząta swojego samochodu, a jedna trzecia badanych robi to raz w roku!

Bakterie żyją w klimatyzacji

Klimatyzacja traktowana jest jako dobroczynne zbawienie, gdy musimy podróżować w gorące dni. Jazda samochodem staje się wówczas przyjemniejsza i łatwiej pokonać nam ciągnące się bez końca kilometry. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważna jest jej systematyczna pielęgnacja i dezynfekcja. Klimatyzacja jest bowiem rajem dla bakterii, wirusów, pleśni i grzybów, które mają w niej doskonałe warunki do rozwoju.

Badacze z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii odkryli ponadto silną zależność pomiędzy przebiegiem samochodu a podwyższonym poziomem zarazków w powietrzu. Jest to związane z tym, że podgrzewane powietrze, wydostające się z włączonych dmuchaw, rozsiewa po całej kabinie samochodowej chorobotwórcze bakterie. Dzieje się tak szczególnie w przypadku starszych aut, w których filtry powietrza prawdopodobnie przestały działać poprawnie.

Jak w pełni cieszyć się samochodem?

Nie trzeba wkładać wiele wysiłku w to, aby móc cieszyć się zadbanym i czystym pojazdem. Wystarczy regularnie czyścić samochód, wymieniać zużyte filtry powietrza w urządzeniach klimatyzacyjnych oraz dezynfekować kluczowe obszary,     tj.: kierownicę, drążek zmiany biegów czy deskę rozdzielczą. Zabiegi te pozwolą na stworzenie i utrzymanie czystej i nieszkodliwej dla człowieka przestrzeni.

P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y: