Get Adobe Flash player

Szybki kontakt


tel.: 062 501 75 60,
fax 062 503 30 51
tel. kom.: +48 601 795 219
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Problemy z wilgocią

Wilgotność w pomieszczeniach powinna być utrzymywana na poziomie niższym niż 60 %, a idealna wartość kształtuje się w przedziale 30 – 50 %. Niska wilgotność nie tylko zapobiega powstawaniu pleśni, ale także zniechęcenia szkodniki do zagnieżdżenia się w pomieszczeniu np. karaluchy.

Pojawienie się wilgoci w budynku może mieć wiele przyczyn. Do niedawna najczęstszą z nich była powódź lub intensywne opady deszczu. Aktualnie głównym powodem powstawania wilgoci są obowiązujące trendy budowlane, nakazujące konstruowanie hermetycznie zamkniętych pomieszczeń. Prowadzi to do nieodpowiedniej wentylacji wewnątrz budynku, czego rezultatem jest pojawienie się wilgoci. Zaniedbanie takich problemów może być przyczyną rozwinięcia się pleśni, której nie jest łatwo się pozbyć.

Zwiększenie wilgotności ścian, murów i fundamentów wpływa negatywnie na pogorszenie się mikroklimatu panującego wewnątrz budynku, a także jest przyczyną pojawiania się na ścianach, sufitach i podłogach kolonii pleśni i grzybów. Niektóre miejsca występowania wilgoci nie są jednak proste do zdiagnozowania. Wynika to z faktu, że wilgoć i pleśń często mogą rozwijać się wewnątrz ścian, gdzie przechodzą rury i przewody. Ponadto formy te często znaleźć można w zimnych zakątkach pomieszczeń, gdzie trudno jest zajrzeć, np. za meblami, pod tapetą, boazerią czy dywanem.

Wszystkie takie zmiany są dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzi przebywających w tych pomieszczeniach i prowadzić mogą do powstania alergii i innych groźnych schorzeń. Występowanie pleśni jest szczególnie niebezpieczne w kuchniach, gdyż zarodniki pleśni osiadają na artykułach żywnościowych, które następnie są spożywane.

Niszczycielska pleśń

Pleśń może się rozwijać praktycznie na każdym surowcu organicznym. Będzie ona ewaluować tak długo, dopóki będzie miała dostęp do wilgoci i tlenu. Wyróżnić można kilka odmian pleśni, które różnią się między sobą miejscem występowania – jedne pojawiają się na dywanie, inne na izolacji, a jeszcze inne na żywności czy ścianach.

Pleśń jest żywą formą, która zjada to, na czym rośnie. Jeżeli pleśń zacznie rozwijać się na budynku, to może spowodować uszkodzenie jego konstrukcji. Dlatego tak ważne jest osuszanie budynków z nadwyżki wilgoci i stopniowe zabijanie pleśni. Pozwoli to uniknąć zniszczenia budynku i ewentualnych problemów zdrowotnych, a także zaoszczędzić pieniądze.

Kilka słów o osuszaniu

Osuszanie jest procesem pozwalającym pozbyć się nadwyżki wilgoci, zarówno z poszczególnych pomieszczeń, jak i z całej budowli. Nadmiar wilgoci trzeba zacząć usuwać szybko ( w ciągu 24 – 48 godzin), aby uniknąć rozwoju pleśni. Szybkość osuszania zwiększyć można poprzez polepszenie cyrkulacji powietrza i podwyższenie temperatury wewnątrz budynku. Działania te są bardzo istotne, ponieważ zamykają pleśni szansę na rozwój.

Tak jak zostało już wspomniane pleśń niszczy materiały i przedmioty na których się rozwija. Jeżeli problemy z wilgocią i pleśnią występują przez długi okres czasu, to mogą doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku (np. długo przeciekający dach spowoduje osłabienie struktury podłogi i ścian) i narazić nas na dodatkowe koszty.

P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y: