Get Adobe Flash player

Szybki kontakt


tel.: 062 501 75 60,
fax 062 503 30 51
tel. kom.: +48 601 795 219
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Legionella pneumophila atakuje

Legionella pneumophila jest groźną odmianą bakterii, która wywołuje schorzenie zwane chorobą legionistów. Powoduje ona u ludzi zapalenie płuc, któremu często towarzyszy także gorączka, odurzenie, biegunka czy krwiomocz.

Legionella potrafi wywołać u chorego śmiertelną odmianę zapalenia płuc. Każdy człowiek jest podatny na chorobotwórcze działanie tej bakterii. Wyróżnia się jednak grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę legionistów. Do grona tego zalicza się:

  • Osoby powyżej 45 roku życia,
  • Osoby uzależnione od alkoholu i papierosów,
  • Osoby cierpiące na przewlekle choroby układu oddechowego lub nerek,
  • Osoby z zaburzeniami układu odpornościowego.


Jak można zachorować?

Do zarażenia bakterią legionelli dochodzi poprzez wdychanie malutkich kropel wody zawieszonych w powietrzu, które zawierają w sobie chorobotwórcze bakterie. Legionella gnieździ się w urządzeniach wodnych, sanitarnych, klimatyzacyjnych i wnika drogą powietrzną w pęcherzyki płucne. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania zalicza się:

  • Utrzymywanie odpowiedniej dla ich rozwoju temperatury wody (20 – 45 stopni C),
  • Rozpowszechnianie mikroskopijnych kropelek wody w powietrzu, zawierających bakterie (poprzez np. klimatyzację),
  • Przechowywanie lub ponowny obieg wody.

 

Śmiertelność choroby wywoływanej przez bakterie legionelli kształtuje się na poziomie 10 – 15%, a przy szczególnie ciężkich zachorowaniach (niewydolność oddechowa, zachłystowe zapalenie płuc) wynosi od 10 – 25%.

Jakie są objawy zachorowania?

Do głównych objawów choroby legionistów zalicza się symptomy zbliżone do grypy, tj. wysoką temperaturę, kaszel, dreszcze, gorączkę, bóle głowy i bóle mięśniowe. W ciężkim stadium zarażenia pojawić się może zapalenie płuc, biegunka czy omamy psychiczne. Choroba legionistów nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że możesz być zarażony?

W przypadku wystąpienia powyższych objawów natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Objawy choroby są podobne do symptomów grypy, dlatego jest trudna do zdiagnozowania. Pomocne w postawieniu diagnozy może być przeprowadzenie badania krwi i moczu, dzięki którym będzie można ocenić czy u chorego występują bakterie legionelli. Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś się zarazić w miejscu pracy, to bezzwłocznie powiadom o tym lekarza i swojego przełożonego.

Legionella żyje w klimatyzacji!

Bakterie legionelli znalazły sobie nowe sprzyjające środowisko do wzrostu – instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Instalacje takie występują przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej (sądy, szkoły) oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego (hotele, szpitale). W momencie wystąpienia bakterii legionelli jej chorobotwórczemu działaniu poddawanych jest wielu ludzi jednocześnie. Ze względu na ten fakt chorobę legionistów uważa się za zagrożenie zdrowia publicznego.

Ograniczanie ryzyka zachorowania w miejscu pracy

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia legionelli w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest utrzymanie w nich należytego poziomu higieny i stanu technicznego. Zgodnie z tym ważne jest dokonywanie okresowych przeglądów stanów technicznych i czystości, systematyczne oczyszczanie instalacji, odpowiednia eksploatacja oraz regularne przeprowadzanie dezynfekcji. Aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia w miejscu pracy chorobotwórczych bakterii legionelli, należy systematycznie przeprowadzać odkażanie. Legionella pneumophila wrażliwa jest na wysychanie oraz działanie środków odkażających.

P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y: