Pomiar wilgotności drewna konstrukcyjnego

Oferta

Pomiar wilgotności drewna w konstrukcji

W firmie Eozon Kalisz zajmujemy się również profesjonalnymi pomiarami wilgotności drewna używanego w konstrukcja budowlanych, ale i nie tylko. Jeżeli zastanawiasz się teraz dlaczego badanie wilgotności drewna jest takie ważne to wiedz, że właśnie stopień wilgotności decyduje o jego właściwościach. Im drewno będzie bardziej wilgotne, tym będzie bardziej podatne na rozwój grzybów.

Idealny stopień wilgotności drewna uzależniony jest od tego, do jakich celów będzie wykorzystywane. Szczególnie tyczy się to tego, czy drewno będzie miało kontakt ze zmiennym powietrzem zewnętrznym, które w zależności od położenia geograficznego może być inne latem, a inne zimą. Takim przykładem jest Polska.

Szacuje się, że drewno wykorzystywane na więźbę dachową, taras, czy też stolarkę zewnętrzną powinna wynosić od 10 do 15%. W przypadku wykorzystywania wewnętrznego np. na podłogę, meble, elementy dekoracyjne, idealny stopień wilgotności powinien wynosić od 6 do 10%.

Jak zmierzyć wilgotność drewna?

Metoda suszarkowo-wagowa polega na pobraniu niewielkiego fragmentu kawałka drewna, najlepiej ze środka badanego elementu. Następnie pobraną próbkę umieszcza się w suszarce elektrycznej-laboratoryjnej z termoregulacją. Celem tej metody jest suszenie pobranej próbki w granicach 100°C i dążenie do osiągnięcia stałego ciężaru.

Metoda elektrometryczna polega na pomiarze oporu elektrycznego, który jest zmienny w zależności od poziomu wilgotności drewna. W tym przypadku przewodnictwa drewna rośnie wraz ze wzrostem wilgotności. Tego typu badanie przeprowadza się wilgotnościomierzami. Ważne, aby przyrząd do pomiaru był dokładny i profesjonalny. Warto w tym przypadku skorzystać urządzeń firmy Eozon Kalisz.

Jak określa się wilgotność drewna?

Wilgotność drewna podzielić należy na dwa rodzaje:

1) Wilgotność techniczna – poziom uzależniony jest od wymagań związanych z obróbką drewna.

2) Wilgotność użytkowa – poziom uzależniony jest od zastosowania oraz warunków użytkowania drewna.

Drewno budowlane klasyfikowane jest według skali:

1) Drewno użytkowo-suche – wilgotność do 15%,
2) Drewno powietrzno-suche – wilgotność od 15 do 18%,
3) Drewno załadowczo-suche – od 20 do 25%,
4) Drewno mokre – powyżej 25%.

 

Najczęściej zadawane pytania przy pomiarach wilgotności drewna

Wyróżniamy dwa typy mierników wilgotności drewna: mierniki oporowe oraz mierniki pojemnościowe. 

Metoda suszarkowo-wagowa polega na pobraniu próbki o wymiarach 2x2x2 cm z badanego elementu drewna. Następnie dokonuje się ważenia i umieszczeniu w drewnie igły elektrycznej-laboratoryjnej. Wyposażona jest w termoregulację (która utrzymuje temperaturę na żądanym poziomie z dokładnością do +/- 5 °C).

Odpowiednia wilgotność drewna na więźbę powoduje, że konstrukcja będzie trwała, wytrzymała i odporna. Wilgotność ta powinna wynosić od 10 do 15%. 

Wilgotność drewna powinna być dostosowana do warunków i miejsca, w którym znajdują się schody. Dla schodów drewnianych na zewnątrz budynku wilgotność drewna powinna wynosić około 10 – 15%. 

Nasz adres

ul. Chopina 23 (pok. 303-305)
62-800 Kalisz

Zadzwoń do nas

Napisz wiadomość