Get Adobe Flash player

Szybki kontakt


tel.: 062 501 75 60,
fax 062 503 30 51
tel. kom.: +48 601 795 219
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Osuszanie budynków

 

Osuszanie budynków jest pojęciem niejednoznacznie definiowanym. Z jednej strony rozumiane jest jako zbiór czynności, w wyniku których możliwe jest usunięcie nadwyżki wilgoci z przegrody. Z drugiej strony warto się zastanowić czy osuszanie budynków nie jest procesem bardziej złożonym i ukierunkowanym także na próbę odcięcia dopływu wilgoci w przyszłości.

O osuszaniu

Osuszanie budynków jest czynnością zaliczaną do grupy prac renowacyjnych. Ma ono na celu przywrócenie wartości użytkowej budynku, a także zastosowanie działań zapobiegających ponownemu uszkodzeniu w przyszłości. Wszystkie przeprowadzane prace osuszeniowe mają swoje podłoże w jasnym sprecyzowaniu przyczyn zawilgocenia budynku. Bez tego niemożliwe jest osiągnięcie zadowalającego efektu, nie mówiąc już o możliwości wywołania procesów destrukcyjnych.

Nadmiar wody i wilgoci wpływa niekorzystnie na stan budynku i prowadzi do:

  • Uszkodzenia materiałów (pęcznienie drewna, powstawanie odkształceń, zwarcie elektryczne),
  • Dostaniu się do wnętrza budynku szkodliwych dla zdrowia substancji zawartych w  błocie, mule i innych zanieczyszczeniach, jakie niesie ze sobą np. powódź,
  • Wzrostu wilgoci i rozprzestrzeniania się chorobotwórczych grzybów i pleśni.


Problem nadmiaru wody dotyczy zarówno starych, jak  i nowych budynków, w których błąd konstrukcyjny prowadzi do ciągłego podciągania wody w kanały kapilarne. Woda gruntowa przenika do budynku przez ściany fundamentowe i podłogę na gruncie. Kamień wapienny, cegła oraz zaprawa murarska wyjątkowo mocno  chłoną wodę. Poziom kanałów kapilarnych w tych materiałach budowlanych sięga nawet 25% ich masy. Budynek zbudowany z takich surowców naciąga wodę jak gąbka.

Proces osuszania budynków niesie ze sobą szereg profitów:

  • Pozwala na zminimalizowanie powstałej szkody, czyli zapewnia ograniczenie zakresu czynności naprawczych i strat,
  • Umożliwia przystąpienie do osuszania już kilka dni po pojawieniu się szkody,
  • Pozwala ograniczyć rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni,
  • Zapewnia poprawę jakości życia mieszkańców zawilgoconego budynku,
  • Umożliwia obniżenie wydatków przeznaczonych na dodatkowe ogrzewanie budynku.
P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y:
P O L E C A M Y: