Osuszanie po zalaniu – poradnik fachowców Eozon Kalisz
Konieczność przeprowadzenia osuszania po zalaniu może mieć najróżniejsze przyczyny. W jednych przypadkach będzie to spowodowane uwarunkowaniami geograficznymi, a w innych złośliwością rzeczą martwych np. awarią systemu instalacji wodnej w domu lub w mieszkaniu. Oczywiście zalanie może dotyczyć również innych obiektów i pomieszczeń.
Niezależnie od przyczyny zalania oraz rodzaju pomieszczenia, przede wszystkim liczy się czas. Jest on kluczowy, aby odpowiednio szybko zareagować i zminimalizować koszty, które będą wiązały się z przywróceniem pomieszczenia do użytkowania oraz wymianie przedmiotów, które nie przetrwają awarii.
W Eozon Kalisz posiadamy bardzo duże doświadczenie z osuszaniem po zalania. Dlatego też postanowiliśmy przygotować mały poradnik, co w takiej sytuacji należy zrobić i dlaczego warto w tym przypadku skontaktować się z profesjonalną firmą osuszającą.
Spis treści - osuszanie po zalaniu
- Przyczyny zalania pomieszczenia oraz skutki
- Pomiar wilgotności w pomieszczeniu wilgotnościomierzem
- Trwała eliminacja źródła wilgoci w domu
- Osuszanie ścian po zalaniu mieszkania
- Usuwanie wilgoci spod posadzki
- Podsumowanie wpisu – osuszanie po zalaniu
Przyczyny zalania pomieszczenia oraz skutki
W momencie kiedy nasze pomieszczenie zostanie zalane w pierwszej kolejności należy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie będziemy w stanie zatrzymać napływu wody, a przebywanie w obiekcie będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia oraz życia ludzi, należy się ewakuować. Tego typu sytuacja może być spowodowaną powodzią.
Najczęściej jednak do zalania dochodzi w skutek usterki instalacji wodnej. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy odłączyć zalane pomieszczenia od sieci energetycznej oraz gazowej. Oczywiście należy również powstrzymać podnoszenia się poziomu wody, poprzez zatrzymanie instalacji wodnej.
Usunięcie całej wody może być niewystarczające. Konieczne może być również usunięcie osadów, jeżeli uszkodzeniu uległa sieć kanalizacyjna. Z pomieszczenia należy wynieść też wszystkie przedmioty, która zostały zawilgocone. Niewykluczona będzie również trwała utylizacja tych, które nie będą nadawały się już do użytkowania.
Dopiero teraz możemy przystąpić do określenia przyczyny problemu i szacowania zniszczeń. Będzie to niezbędne chociażby do ubiegania się o odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej.
Pamiętaj o udokumentowaniu strat. Najlepiej wykonać zdjęcia telefonem komórkowym, aby ubezpieczyciel był w stanie określić skalę problemu oraz skalę zniszczeń. W niektórych przypadkach może się okazać, że wykonane zdjęcia wystarczą do ubiegania się o odszkodowanie. Zdarza się również, że ubezpieczyciel nie będzie musiał nas odwiedzać.
Szacując szkody warto pomyśleć również o wykonaniu pomiaru wilgotności ścian, posadzek oraz innych części pomieszczenia, które uległy zawilgoceniu. W tym przypadku przyda się dobry wilgotnościomierz. Zawsze możesz poprosić o pomoc firmę świadczącą usługi osuszania.
Pomiar wilgotności w pomieszczeniu wilgotnościomierzem
Pomiar wilgotności murów możesz wykonać samodzielnie, ale będziesz potrzebował dobrego miernika oporowego. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić aktualną skalę problemu.
Przyjmuje się, że wilgotność wynosząca do 3% oznacza, że mury są suche. Powyżej 3%, ale poniżej 5% oznacza lekkie zawilgocenie, które nie wymaga jeszcze osuszania ścian. Może wystarczy wówczas przewietrzyć pomieszczenie, jeżeli za oknem panują dodatnie temperatury.
W przypadku drewna wydzielamy tutaj dwie wartości. Drewniane elementy konstrukcyjne np. więźba dachowa powinny mieć wilgotność do 18%. Natomiast drewniane materiały wykończeniowe do 10%.
Warto też pamiętać, że zalanie, zalaniu nigdy nie będzie równo i w takim przypadku warto skontaktować się ze specjalistami, aby dokonali fachowych pomiarów i udzielili fachowej pomocy.
Trwała eliminacja źródła wilgoci w domu
Sam proces osuszania budynku nie będzie efektywny, jeżeli nie zostanie wyeliminowana główna przyczyna jego powstawania. Przykładem może być nieszczelny fundament, który będzie powodował gromadzenie się wody w ścianach.
Innym problemem może być uszkodzona izolacja przeciwwilgociowa. Efektem czego jest podciąganie wilgoci z gruntu poprzez mury do góry. W tym przypadku warto pomyśleć o iniekcji. Więcej o niej klikając TUTAJ. Jest to skuteczna metoda zapobieganiu namakaniu ścian.
Pamiętaj, że usuwanie przyczyn zalania budynku może wiązać się z dużymi pracami remontowymi. Odwlekanie ich w czasie spowoduje tylko większe straty i większe wydatki.
Osuszanie ścian po zalaniu mieszkania
Osuszanie ścian polega na odparowaniu wody z murów. W tym celu niezbędny będzie wydajny osuszacz powietrza. Jednak uprzedzamy, że osuszacze powietrza nabywane samodzielnie i bez wiedzy mogą zbyt wiele nie pomóc. Wyróżniamy dwa rodzaje osuszania. Osuszanie kondensacyjne i osuszanie adsorpcyjne.
Osuszacz kondensacyjny – urządzenie posiada parownik i skraplacz. Powietrze dociera do parownika, gdzie dochodzi do jego schłodzenia i skroplenia wody, a potem pozbawione wilgoci wędruje do skraplacza, gdzie ulega ponownemu ogrzaniu. Na końcu wraca do pomieszczenia. Skroplona woda trafia do zbiornika.
Osuszacz adsorpcyjny – głównie wykorzystywane w pomieszczeniach o niższej temperaturze, np. piwnicach. Wiąże się z powrotem do pomieszczenia powietrza o nieco wyżej temperaturze.
Należy pamiętać, że za tempo osuszania pomieszczenia odpowiada w dużej mierze, a w zasadzie głównej – wydajność osuszacza powietrza. I tutaj wracamy do wyboru właściwego. Osuszacze budowlane, w które wyposażone są firmy, w tym nasza. Osiągają efektywność 2, a nawet 3 razy większą od osuszaczy dostępnych w ofercie komercyjnej.
Usuwanie wilgoci spod posadzki
Usuwanie wilgoci spod posadzki jest konieczne, aby ta poprzez mury nie przedostała się do wnętrz innych pomieszczeń. Uspokajamy, w wielu przypadkach obejdzie się bez kucia posadzki. Osuszanie posadzki po zalaniu rozpoczyna się od usunięcia obecnej pod nią wody przy pomocy pompy ciśnieniowej. Pozostała wilgoć usuwana jest poprzez wtłoczenie pod posadzkę suchego powietrza.
Fachowcy wykonają kilka otworów. Do części z nich zostanie wtłoczone powietrze, a z pozostałych będzie wracało, ale nawilgocone. Dzięki temu wilgoć zostanie odparowana.
Podsumowanie wpisu - osuszanie po zalaniu
Jak widzisz osuszanie po zalaniu to bardzo złożony proces i nie ma jednej reguły postępowania. Zalecamy zatem kontakt ze specjalistami i skorzystania z ich profesjonalnego sprzętu oraz wiedzy. Więcej informacji o naszych usługach osuszania znajdziesz TUTAJ.
Zamów usługę osuszania w Eozon Kalisz
Osuszanie pomieszczeń i budynków w Eozon Kalisz – zadzwoń!
Zamów usługę osuszania w Eozon Kalisz – więcej KLIKNIJ TUTAJ.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Telefon: (62) 501 75 60 oraz 601 795 219
E-mail: biuro@epak.com.pl
Nasz adres: ul. Chopina 23 (pok. 303-305) 62-800 Kalisz