Grzyby pleśniowe – przyczyny ich rozwoju w budynkach

Grzyby pleśniowe stanowią poważny problem w wielu budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. To organizmy mikroskopijne, które rozwijają się w warunkach wilgotnych i ciepłych. Mogą występować na różnych powierzchniach, w tym na materiałach budowlanych i organicznych. Organizmy te przenoszone są przez wiele czynników chociaż by na powierzchni odzieży, butach, zwierzętach, materiałach budowlanych czy też wraz z żywnością.

Zarodniki  pleśni są lekkie, suche oraz bardzo łatwo się rozprzestrzeniają wraz z cyrkulacją powietrza, co prowadzi do osadzania się zarodników w wielu trudno dostępnych miejscach. Osadzone zarodniki pleśni przechodzą ze stanu spoczynku w stan aktywności metabolicznej co skutkuje pęcznieniem zarodnika i uruchamianiem kolejnych etapów rozwoju. Należy wiedzieć że etapy te wymagają obecności wilgotnego powietrza czy również wysokiej wilgotności podłoża.

Jakie czynniki mogą sprzyjać rozwojowi grzybów w budynkach?

 • Wilgoć: Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów.
 • Brak wentylacji: Niewystarczająca wentylacja utrudnia odprowadzanie wilgoci.
 • Uszkodzenia konstrukcji: Drobne uszkodzenia mogą prowadzić do wycieków wody.
 • Temperatura: Ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów.
 • Brak izolacji: Niewłaściwa izolacja budynku prowadzi do kondensacji pary wodnej.

Jakie problemy techniczne mogą prowadzić do rozwoju grzybów w budynku?

 • Uszkodzenia dachu: Nieszczelności w dachu sprzyjają wyciekom wody.
 • Wycieki wody: Wycieki rur mogą prowadzić do wilgotności w budynku.
 • Nieszczelności okien i drzwi: Przecieki mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci.
 • Zlewnie i odpływy: Uszkodzenia mogą powodować zalanie podłóg.
 • Niewłaściwa wentylacja: Brak wentylacji sprzyja gromadzeniu się wilgoci.

Najczęstsze miejsca występowania grzybów w budynkach?

Grzyby pleśniowe mogą rosnąć w różnych częściach budynku, ale istnieją pewne miejsca, gdzie są szczególnie częste. Należą do nich:

 • Łazienki i kuchnie: Wysoka wilgotność i obecność źródeł wody sprawiają, że łazienki i kuchnie są podatne na rozwój grzybów pleśniowych.
 • Piwnice i poddasza: Ciemne i wilgotne pomieszczenia, takie jak piwnice i poddasza, są często miejscem występowania grzybów pleśniowych.
 • Miejsca po zalaniu: Po zalaniu podłóg lub ścian mogą pozostać wilgotne miejsca, które sprzyjają rozwojowi grzybów pleśniowych.

Jedną z przyczyn zawilgocenia w budynkach jest kondensacja pary wodnej w miejscach o niskiej termoizolacji przegród.

Bardzo istotną kwestią jest wpływ pleśni na nasze zdrowie. Przebywanie w środowisku zakażonym pleśnią może skutkować bardzo poważnymi skutkami zdrowotnymi. Wdychanie zarodników grzybów może powodować infekcje dróg oddechowych.

 • Problemy z układem oddechowym: Wdychanie zarodników grzybów może powodować podrażnienie dróg oddechowych i prowadzić do astmy i innych schorzeń układu oddechowego.
 • Reakcje alergiczne: Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na zarodniki grzybów pleśniowych, co może prowadzić do reakcji alergicznych, takich jak kichanie, kaszel i wysypka

Czy grzyby mogą powrócić po usunięciu?

Tak! Grzyby pleśniowe i budowlane mogą powrócić po usunięciu, jeśli nie zostaną usunięte całkowicie oraz jeśli warunki sprzyjające ich wzrostowi nadal istnieją. Aby zabezpieczyć się przed ich powrotem, należy bardzo dokładnie usunąć zainfekowane obszar, utrzymywać odpowiednią wilgotność (poniżej 60%), zapewnić odpowiednią wentylację i izolację pomieszczeń oraz regularnie kontrolować i utrzymywać suche i czyste powierzchnie.

Czy usuwanie grzybów wymaga profesjonalnych technik i środków?

Usuwanie grzybów pleśniowych z budynków często wymaga profesjonalnych technik i środków, zwłaszcza gdy pleśń rozprzestrzeniła się na duże obszary lub gdy występują poważne problemy z wilgocią. Nasza firma posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę i sprzęt, aby skutecznie radzić sobie z tym problemem. Współpracujemy z mykologiem i renomowanymi laboratoriami. I jest wśród mykolog specjalizujący się w grzybach pleśniowych występujących w budownictwie.

Ważne jest, aby podjąć działania w celu usunięcia zagrożenia od grzybów pleśniowych możliwie szybko i skutecznie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pleśni i dalszym problemom zdrowotnym.

Poznaj ofertę odgrzybiania z Eozon Kalisz – klikając TUTAJ.

Udostępnij wpis: