Oferta
Izolacje poziome budynków z cegły
Jak uszczelnić budynek przed wilgocią?
To pytanie nurtuje wszystkich, którzy chcą skutecznie zabezpieczyć budowlę przed wniknięciem do środka wilgoci. Obiekt budowlany narażony jest na zróżnicowane obciążenie wilgocią, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstawania grzybów oraz pleśni. Wyeliminowanie tego problemu powinno być zaplanowane oraz wdrożone już podczas fazy budowy budynku. Niestety nie jest to takie proste – błędy konstrukcyjne, starzenie się zastosowanych materiałów budowlanych oraz zmienne warunki brzegowe prowadzą w konsekwencji do wniknięcia wilgoci wgłęb budynku.
Działania prowadzące do uszczelniania budynku zapewniają suche wnętrze, a tym samym komfort oraz spokój osób przebywających w budynku.
Jak więc tego dokonać?
Firma PHU EPAK oferuje usługi w zakresie osuszania oraz rewitalizacji zawilgoconych ścian budynków.
Powodów wniknięcia wilgoci może być wiele, np. zniszczenie izolacji, starzenie się materiałów budowlanych, błędy konstrukcyjne itp. Indywidualnie oraz sumiennie podchodzimy do każdego zlecenia, dlatego pierwszym krokiem naszej usługi osuszania jest rozpoznanie przyczyny zawilgocenia budynku oraz postawienie diagnozy przez naszych specjalistów.
Za pomocą odpowiednich narzędzi, np. wilgotnościomierzy i termowizji analizujemy stan faktyczny budynku. Na podstawie tej analizy jesteśmy w stanie postawić trafną diagnozę, aby następnie zająć się przyczyną zawilgocenia. Wieloletnie doświadczenie w branży oraz profesjoanlizm naszych specjalistów skutkuje zlokalizowaniem przyczyny problemu oraz przygotowaniem wstępnego kosztorysu.
Firma PHU EPAK stosuje dwie metody osuszania budynków, tj.:
- Poprzez iniekcję ciśnieniową
- Poprzez iniekcję krystaliczną
Osuszanie fundamentów metodą iniekcji ciśnieniowej
Zarówno okresowe, jak i trwałe zailgocenie można usunąc poprzez wykonanie uszczelniania wtórnego metodą iniekcji ciśnieniowej. Uzyskuje się to wprowadzając reaktywne żywice w porowaty materiał budowlany.
Jak przebiega iniekcja ciśnieniowa?
Podczas przeprowadzania iniekcji wytwarza się ciśnienie, które wydmuchuje wodę z kapilar i porowatej struktury materiału budowlanego. Następnie zostaje wprowadzony w to miejsce materiał uszczelniający, tj. żywica iniekcyjna. Żywica zostaje równomiernie rozporwadzona po całym przekroju elementu budowlanego, dzięki czeu tworzy poziomą barierę dla wilgoci podciąganej kapilarnie.
Czym jest żywica iniekcyjna?
Żywica iniekcyjna poliuretanowa jest kombinacją spienialnych żwyic poliuretanowych i żywic poliuretanowych o stałej objętości. Wprowadzenie iniekcyjne żywic umożliwia przeprowadzenie efektywnej izolacji poziomej, inaczej przepony poziomej, w murach wysyconych wodą, zasolonych oraz posiadających pustki i kawerny. Uszczelnianie budynku jest kluczowe dla jego skutecznego osuszenia.
Iniekcja krystaliczna w zwalczaniu wilgoci
Metoda iniekcji krystalicznej polega na wykonaniu we wcześniej zlokalizowanych nieszczelnych ścianach budynku szeregu niewielkich otworów, do których wstrzykiwana jest mieszanka iniekcyjna. Mieszanina ta wnika w pory ściany, tworząc tym samym warstwę nieprzesiąkalną. Sposób ten jest niezwykle skuteczny zarówno przy nowych budynkach, jak i tych starszych, a nawet zabytkowych.
Jak przebiega iniekcja krystaliczna?
Za pomocą wiertarek udarowych nasi specjaliści wykonują niewielkie otwory. W utworzone otwory wstrzykiwana jest mieszanina iniekcyjna, która rozchodząc się po murze, tworzy szczelną, hydrofobową warstwę.
Po wykonaniu wcześniej opisanych czynności następuje otynkowanie ściany, w której zostały utworzone otwory.
Ozonowanie budynku
Idealnym dopełnieniem opisywanych wyżej zabiegów jest przeprowadzenie w osuszanym budynku zabiegu ozonowania. Zabieg ten pozwala na pozbycie się bakterii oraz grzybów, które mogły powstać na wskutek zawilgocenia budynku.