Oryginalne zastosowania ozonu
Ozon jest substancją coraz chętniej i powszechniej wykorzystywaną w różnych dziedzinach na całym świecie. W Europie stosowany jest bardzo często, w Polsce to wciąż nowość, jednak pomału zbiera zagorzałych zwolenników. Do tej pory ozon wykorzystywany był m.in. do likwidowania nieprzyjemnych zapachów, walki z alergenami czy jako środek dezynfekujący.
Do czego dziś wykorzystywany jest ozon?
Ozon jest substancją, która posiada bardzo szerokie zastosowanie. Z jednej strony jest bardzo silnym środkiem dezynfekującym (50 – krotnie skuteczniejszy od chloru), a z drugiej strony wykorzystywany jest także w medycynie jako alternatywny sposób leczenia np. stanów zapalnych skóry, odleżyn czy oparzeń. W czym jeszcze ozon znajduje zastosowanie? Oto kilka interesujących zastosowań ozonu:
- Ozon w kosmetologii
Dokonujący się postęp w medycynie nakazuje poszukiwanie nowych rozwiązań, które pozwolą nie tylko na skuteczne leczenie chorób, ale również na zapobieganie ich pojawiania się w przyszłości. Naprzeciw wychodzi tu ozon i jego rozległe zastosowanie w kosmetologii.
Substancja ta wykorzystywana jest do poprawy mikrokrążenia, dotleniania, odżywiania i ochrony skóry oraz zaopatrzenia komórek w energię. W związku z tym ozon wykorzystywany jest w walce z trądzikiem, alergią, zmarszczkami, cellulitem czy wypadaniem włosów. Te wszystkie objawy są odzwierciedleniem wewnętrznego stanu organizmu, a co za tym idzie powinno się z nimi walczyć nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Ozon sprawdza się tutaj doskonale, ponieważ umożliwia przeprowadzenie detoksykacji, wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne oraz poprawia odporność organizmu. Pozwala on na przywrócenie zdrowia i naturalnego piękna skóry, dzięki normalizowaniu jej naturalnych funkcji, a nie wyłącznie maskowaniu widocznych defektów.
Ozon w kosmetologii wykorzystywany jest zarówno na zewnętrzną warstwę skóry, jak również podskórnie. Wprowadzany podskórnie wykazuje właściwości aktywujące procesy metaboliczne w komórkach, aktywuje system obrony antyoksydacyjnej oraz neutralizuje niszczenie wolnych rodników. Dzięki tym właściwościom wpływa na zwiększenie nawilżenia i zdolności skóry do zatrzymywania wody, co prowadzi do „wyprasowania” i zanikania zmarszczek.
W sprzedaży dostępnych jest wiele kosmetyków leczniczych wzbogaconych o ozon, tj.: żel leczniczy czy naozonowana oliwa z oliwek. Pomagają one poprawić kondycję skóry i zaleczyć różnorodne jej schorzenia, np. wypryski, trądzik, łuszczycę, grzybicę, łojotok, owrzodzenia skóry, oparzenia czy rany.
- Ozon w rehabilitacji
Ozon znajduje zastosowanie również w rehabilitacji. Za pomocą niewielkiego urządzenia, które zmieści się w każdej wannie, możliwe jest wygenerowanie odpowiedniej dawki ozonu, która w połączeniu z wodą umożliwi przeprowadzenie skutecznej hydroterapii. Pozwoli to szybciej dojść do zdrowia osobie, które została poddana kontuzji sportowej, urazie kręgosłupa, mięśni czy ścięgien.
Udowodniono, że napięcie mięśniowe i stres znikają z organizmu już po 30 minutach takiego zabiegu. Pacjenci, którzy poddali się hydroterapii z wykorzystaniem ozonu zwracają uwagę na krótki okres czasu, od zakończenia zabiegu, w jakim odczuli spadek napięcia mięśni pleców, karku i ramion oraz wzrost mobilności i zakresu ruchu. Dodatkowo każde 15 minut hydroterapii pozwala na spalenie od 300 – 400 kalorii, dzięki stymulacji dużej ilości mięśni.
- Ozon w przemyśle spożywczym
Ozon wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym ze względu na swoje wysokie właściwości bakteriobójcze. Za jego pomocą można skutecznie pozbyć się zarodników, wirusów i zarazków tj. bakterie e. Coli, Bacillus czy Salmonella.
Ozon wykorzystywany jest do dezynfekcji instrumentów, urządzeń, opakowań produktów, jak i całego pomieszczenia, w którym dokonywany jest proces produkcji żywności. Ponadto ozon stosowany jest jako środek konserwujący żywność. Mycie ryb i skorupiaków wodą z dodatkiem ozonu pozwala przedłużyć okres ich przechowywania o 5dni.
Istotne jest to, że ozon nie wpływa negatywnie na smak lub wygląd potraw. Obecnie wykorzystywany jest nie tylko do konserwacji warzyw, owoców i skorupiaków, ale także jako środek konserwujący ziarna, surowce makaronowe, drób i inne mięso. Ostatnio bardzo popularne stało się użycie ozonu w przemyśle piwowarskim. Wykorzystywany jest tam jako środek dezynfekujący, który niszczy dzikie bakterie i drożdże, zagrażające procesowi produkcji. Komercyjne środki czyszczące zwykle nie potrafią sobie poradzić z tymi drobnoustrojami, w przeciwieństwie do ozonu.
- Ozon w rolnictwie
Ozon jest środkiem wykorzystywanym w rolnictwie do zwiększenia rozmiaru roślin, zmniejszenia ilości wykorzystywanych do hodowli chemikaliów, zminimalizowania chorób wywodzących się z gleby oraz ochrony przed szkodnikami. Zastosowanie ozonu jest bezpieczne dla środowiska i przyszłych konsumentów upraw.
Wykorzystywany jest jako dodatek do wody do podlewania upraw lub w formie ściółki. Przeprowadzone badania wykazały, że zastosowanie ozonu pozwala zminimalizować i kontrolować rozwój chwastów. Ponadto produkcja owoców, dzięki użyciu ozonu zwiększyła się o około 40 %. Wynik ten jest rezultatem ograniczenia oddziaływania na uprawę szkodliwych bakterii i szkodników. Uprawy takie charakteryzują się także zwiększonym okresem przydatności do spożycia.
- Ozon w ponownym wykorzystaniu ścieków
Coraz więcej państw decyduje się na ponowne wykorzystanie ścieków, co jest wynikiem zmniejszającej się dostępności do zadowalającej jakości wody oraz zwiększających się kosztów produkcji wody pitnej. Ponowne wykorzystanie ścieków jest ważnym czynnikiem wpływającym na poprawę ochrony zdrowia publicznego i środowiska.
Wykorzystanie ozonu pozwala na zlikwidowanie chorobotwórczych mikroorganizmów znajdujących się w ściekach, zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu i koloru ścieków, otrzymanie zadowalającego poziomu ChZT oraz ponownego wykorzystania wody w środowisku. W połączeniu z biofiltracją umożliwia osiągnięcie optymalnych wartości utleniania chemicznego i biologicznego.
Przedstawione powyżej możliwości są tylko nielicznymi przykładami wszechstronnego wykorzystania ozonu. Zapewne obecnie trwają kolejne badania, które dowiodą o nowych alternatywnych sposobach wykorzystania ozonu.
Ozonowanie z Eozon Kalisz – zadzwoń!
Zamów usługę ozonowania w Eozon Kalisz – więcej KLIKNIJ TUTAJ.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Telefon: (62) 501 75 60 oraz 601 795 219
E-mail: biuro@epak.com.pl
Nasz adres: ul. Chopina 23 (pok. 303-305) 62-800 Kalisz