Usuwanie zapachów ozonem

Usuwanie zapachów przy wykorzystaniu ozonu


Większość z nas kocha zwierzęta, ale ich zapach już niekoniecznie. Zapach kota, psa czy moczu zwierząt to jedne z najsilniejszych woni, których bardzo trudno się pozbyć.

Jedną z najczęściej spotykanych wątpliwości, na temat wykorzystania ozonu do usuwania zapachów, jest niepewność czy maszyna wytwarzająca gaz będzie w stanie usunąć nieprzyjemne zapachy.

Jak to działa?


Ozon jest bardzo silnym gazem i ma niezwykle krótki cykl życia. Potrafi usunąć przykry zapach, dzięki zniszczeniu cząsteczek zarodników i bakterii, wydzielających nieprzyjemną woń.

Ozon jest silnie reaktywną cząsteczką, która w szybkim tempie wchodzi w reakcję chemiczną z innymi cząsteczkami, znajdującymi się zarówno w powietrzu, jak i na powierzchni różnych przedmiotów. Dodatkowy atom tlenu w cząsteczce ozonu łączy się z innymi molekułami i dzięki temu eliminuje zapach (poprzez utlenianie).

Czas pracy ozonu


Ozon wytwarzany jest za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego generatorem ozonu, a następnie zostaje  rozproszony po całej powierzchni pomieszczenia. Następnie występuje reakcja utleniania ozonu z innymi substancjami organicznymi (np. zapachami, dymem, bakteriami). Czas aktywności ozonu wynosi około 30 minut, a po tym czasie rozkłada się do postaci czystego tlenu. Nie ma żadnych produktów ubocznych jego zastosowania (nie wytwarzają się żadne niebezpieczne związki chemiczne).

Teoretycznie ilość ozonu zmniejsza się o połowę w ciągu każdych kolejnych 30 minut po jego użyciu. Najłatwiej zobrazować to w następujący sposób: 12, 6, 3, 1.5… W praktyce natomiast czas półtrwania ozonu wynosi zazwyczaj mniej niż 30 minut, ze względu na temperaturę i inne zanieczyszczenia znajdujące się w pomieszczeniu.

Czy zapach będzie powracał?


Jeżeli ozon będzie zastosowany przy odpowiednim stężeniu, przez profesjonalistów, to zniszczy źródło zapachu. W przypadku walki z pleśnią zapach powróci, ponieważ musimy zlikwidować jej przyczynę, czyli wilgoć.

Czy ozon poradzi sobie z uciążliwym zapachem dymu tytoniowego?


Tak. Ozon, poprzez utlenianie, wyeliminuje negatywne skutki spowodowane przez fenol. Ten związek chemiczny jest częścią dymu tytoniowego, który prowadzi do powstania nieprzyjemnych zapachów i podrażnienia oczu.

Czy ozon niszczy sprzęty elektroniczne i inne przedmioty użytku codziennego?


Nie. Ozon  nie oddziałuje na komputery, inne urządzenia elektroniczne, meble czy dywany. Ozon wykorzystywany jest w takim stężeniu, które jest nieszkodliwe dla człowieka i artykułów codziennego użytku.

Podsumowując, jeśli chcesz pozbyć się zapachu psa, kota, problemy z dymem tytoniowym, zapachem stęchlizny, woni powodzi czy pożaru to najlepszym dostępnym rozwiązaniem jest ozonowanie. Dzięki temu możliwe będzie całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach.

Ozonowanie z Eozon Kalisz – zadzwoń!

Zamów usługę ozonowania w Eozon Kalisz – więcej KLIKNIJ TUTAJ.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Telefon: (62) 501 75 60 oraz 601 795 219

E-mail: biuro@epak.com.pl
Nasz adres: ul. Chopina 23 (pok. 303-305) 62-800 Kalisz

Udostępnij wpis: